ויטמיני B למיניהם

ויטמיני Bבעבר נהוג היה להתייחס לכל הוויטמינים מסוג B בתור ויטמין אחד אך כיום ידוע כי מדובר על משפחה שלמה של ויטמינים שלמרות שניתן למצוא במקרים מסוימים כמה מהם במרכיב מזון אחד, עדיין לכל אחד מהם תפקיד שונה בגוף. במאמר זה נפרט אודות חלק מהוויטמינים במשפחה זו.

ויטמין B2

ויטמין B2 שנקרא גם ריבופלאבין נמצא באיברים פנימיים כמו למשל לב, כבד או כליות וכן במוצרי חלב, ביצים, נבטים, אורז, פטריות, שמרי בירה ועוד. סימנים של חסר בוויטמין זה יכולים לכלול יובש בשפתיים, בצקת ואודם בריריות הפה, כאבי גרון, דלקות בדופן הקיבה, דלקות עיניים, אנמיה ועוד. אבחנה של חסר בריבופלאבין נעשית על ידי בדיקת שתן וזיהוי של רמה נמוכה שלו. הספיגה של הוויטמין מתבצעת במעי הדק והוא נאגר בגוף בעיקר בשרירים ובכבד.

ויטמין B1

ויטמין B1 שנקרא גם תיאמין הוא ויטמין שלוקח חלק מרכזי בתהליך המטבוליזם של פחמימות, בתפקוד של המוח ובתהליכים שונים של הפקת אנרגיה בתאים. ניתן למצוא אותו בכבד, חלב, אורז מלא, נבט חיטה, גרעינים, אגוזים ועוד. תסמינים של חסר בתיאמין כוללים בין היתר הפרעות שינה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, רעד בגפיים, בחילה, ירידה במהירות של הרפלקסים, בעיות זיכרון ועוד. התיאמין עמד במרכזה של פרשיית רמדיה הידועה שבה הלכו לעולמם ארבעה תינוקות כתוצאה מכך שלא זכו לצרוך את הוויטמין החשוב הזה בתחליף החלב.

ויטמין B6

ויטמין B6 הוא השם שניתן לתרכובות הכימיות של פירידוקסאמין ופירידוקסין. הוויטמין מסייע בתהליך חילוף החומרים של חלבונים, בייצור של כדוריות דם אדומות וכן משחק תפקיד חשוב במערכת העצבים המרכזית. ניתן למצוא אותו בתפוחי אדמה, בדגים, בבשר, באורז, חומוס, ביצים, אגוזים, שמרים, נבטים ועוד. מחסור שלו יבוא לידי ביטוי בהפרעות נוירולוגיות שונות ובאנמיה.

ויטמין B12

ויטמין B12 הוא אחד מהוויטמינים החשובים ביותר בגופנו. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהוא מסייע ליצירה של תאי דם במח העצם וכן בשל העובדה שהוא משחק תפקיד מרכזי במערכת העצבים המרכזית. הוויטמין נמצא בעיקר בבשר בקר, בדגים, ביצים, צדפות, רכיכות ועוד. מחסור בוויטמין B12 בא לידי ביטוי מבחינה קלינית במגוון רחב של תופעות פסיכיאטריות ונוירולוגיות כמו גם באנמיה. בקרב נשים בהיריון חסר בוויטמין B12 גורם להגדלת הסיכון להולדת צאצא שסובל מפגמים מולדים שונים כמו למשל פגמים בתעלה העצבית וכן מקושר לשיעור גבוה במיוחד של הפלות.

ויטמין B3

ויטמין B3 הוא ויטמין שלוקח חלק חשוב בתהליך הייצור של חומצות שומן, במטבוליזם של חלבון ובפירוק הגלוקוז. בנוסף הוא משפיע גם על התפקוד של מערכת העיכול ושל מערכת העצבים. הוא מצוי ברמות גבוהות בעיקר בדגים, בשר, דגנים מלאים, ביצים ונבטים. מחסור בוויטמין זה יכול לבוא לידי ביטוי בדלקות בעור, עייפות, שיטיון, רגישות מוגברת לאור ועוד.

ויטמין B5

ויטמין B5 שנקרא גם חומצה פנטוטנית הוא ויטמין שמשמש כקופקטור חשוב במגוון רחב של ריאקציות אנזימטיות בגופנו. במצבי חסר ייתכנו תסמינים רבים ומגוונים כמו למשל התכווצויות שרירים, חולשה ועייפות, בעיות שינה, כאבי בטן, בחילות והקאות, עצירות, חוסר תיאבון, הפרעות תחושתיות ברגליים ובידיים ועוד. הוויטמין נמצא בכל אחד ואחד מתאי הגוף וניתן למצוא רמות גבוהות שלו בעיקר בתפוחי אדמה, קישואים, זרעיה חמניות, גזרים, דבש מלכות ועוד.

מחסור בוויטמין זה נחשב לנדיר יחסית אך יכול בהחלט להיווצר במצבים של תת תזונה, סטרס כרוני או במצבים שבהם מערכת העיכול פגועה כתוצאה ממחלה או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות למשל.

צרו קשר

לשיחת יעוץ ראשונה-בחינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

קנדידה

קנדידה היא זיהום פטרייתי הפוגע בנרתיק ובמערכת המעיים. זה נגרם על ידי צמיחת יתר של שמרים בגוף. כשמדובר בדלקות שמרים בנרתיק, ישנם שני סוגי טיפולים:

קרא עוד »

פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מצב עור כרוני הגורם לעור להיות דלקתי, אדום ומגרד. זה משפיע על כ-2.5% מהאנשים בארצות הברית. פסוריאזיס היא מצב עור כרוני הגורם לעור

קרא עוד »
053-3542650
דילוג לתוכן