טיפולי מגע

טיפולי מגעטיפולי מגע הם שימוש בגישת טיפול אלטרנטיבי הנקראת “הנחת ידיים” לטיפול בשדות האנרגיה בגוף או איזונם. למרות השימוש במילה “מגע”, ידי המטפל מרחפות מעל גוף המטופל ואינן נוגעות בו פיסית.

טיפולים אלו מבוססים על התיאוריה לפיה הגוף, הנפש והרגשות יוצרים שדה אנרגיה מורכב. מגע טיפולי מוביל לבריאות טובה ושדה אנרגיה מאוזן, כשמחלה מייצגת חוסר איזון. מחקרים מראים כי טיפולי מגע מסייעים לריפוי פצעים, הפחתת כאבים והפחתת חרדה.

מהו שדה אנרגטי?

למרות שמדענים נוקטים בדעות שונות לגבי יעילות טיפולים טבעיים או רלוונטיות השדה האנרגטי האנושי להבראה ממחלות, הרעיון הוא שיש לשנות שדה אנרגיה על מנת להשיג סוגי ריפוי באופן שונה.

במערכות הרפואיות העתיקות של הודו וסין, תחום האנרגיה מתואר כאנרגיית חיים. היא קיימת בכל הגוף ואחראית על שמירת הבריאות הפיסית, הפסיכולוגית והתפקוד הרוחני. ברפואה הסינית המסורתית, אנרגיה זו נקראת צ’י, וברפואה האיורוודית ההודית היא נקראת פראנה.

ההיסטוריה של טיפולי מגע

דולורס קריגר, מרצה בבית הספר לסיעוד של אוניברסיטת ניו יורק, ודורה קונץ, מרפא טבעי, פיתחו טיפולים אלו בשנות השבעים המוקדמות. בתחילה הם לימוד את השיטות רק סטודנטים לסיעוד שלמדו לתואר השני.

אך בהמשך, המחקר והכתיבה המקצועית של קריגר הגבירו את פופולאריות השיטה, במיוחד בקרב אחיות. השיטה גדלה בעיקר באמצעות מאמצי ההפצה של אחיות בכל רחבי ארצות הברית. כיום נלמדים טיפולי מגע בבתי חולים ומרכזי בריאות ברחבי העולם.

איך מבוצעים טיפולי מגע?

מדענים אינם בטוחים כיצד עובדים טיפולי מגע, אך הם מחזיקים בשתי תיאוריות:

תיאוריה אחת גורסת שהכאב קשור לחוויה מכאיבה פיסית או רגשית, כגון זיהום, פגיעה או מערכת יחסים מורכבת, המותירה את חותמה בתאי הגוף. הכאב נאגר בתאים, משבש את התפקוד ומונע מהתאים לפעול כראוי עם תאים אחרים בגוף. מצב זה גורם למחלה. מטפלים אלטרנטיביים מאמינים שטיפולי מגע מקדמים בריאות באמצעות שחזור התקשורת בין התאים.

התיאוריה השנייה מבוססת על עקרונות הפיסיקה הקוונטית. כשהדם, המכיל ברזל, מופץ בגוף, הוא מייצר שדה אלקטרומגנטי. בהתאם לתיאוריה זו, נוצרת הילה, אך אנשים מסוימים בלבד יכולים לראותה, כגון אנשים המבצעים מגע טיפולי.

באופן כללי יותר, טיפולי מגע מבוססים על הרעיון לפיו בריאות טובה כרוכה במעבר מאוזן של אנרגיית חיים. המטפל חש את האנרגיה של המטופל באמצעות ידיו, ואז שולח אנרגיה בריאה בחזרה לגוף.

במהלך קבלת טיפולי מגע, המטופל מרגיש חמימות, הרפיה והקלת כאבים. המטפל מתאר את האנרגיה של המטופל כחמה או קרה, פעילה או סבילה, חסומה או משוחררת.

קיימים שמונה אזורים כלליים של הגוף בהם ניתן לחוש אנרגיה. אלו כוללים את הראש, הלב, הבטן, הבטן התחתונה, אזור עצמות האגן, הברכיים והרגלים. בסופו של התהליך, המטופל הופך להיות המטפל, היות ובמהלך הטיפול המטפל מאפשר למנגנוני הריפוי של הגוף עצמו להשתחרר. תפקיד המטפל הוא לסייע לגוף בתהליך זה.

מצבים בריאותיים בהם ניתן לטפל עם טיפולי מגע

רוב המחקרים מצביעים על העובדה לפיה טיפולים אלו מקלים כאבי ראש והפחתת כאבים כגון כאבים הקשורים לכוויות, דלקת מפרקים ניוונית, או לאחר ניתוח. טיפולי מגע מאיצים אף ריפוי פצעים ומשפרים את התפקוד של מטופלים הסובלים מדלקת פרקים. למעשה, מחקרים מראים כי טיפולים אלו מגרים צמיחת תאים.

טיפולי מגע מקדמים רגיעה, מקלים על כאבי סרטן ומשפרים את ההתמודדות עם מחלות לב. מטופלים דיווחו כי טיפולים אלו מפחיתים את חרדתם באופן משמעותי. באופן כללי, ההרפיה העמוקה הקשורה לטיפולי מגע מפחיתה מתח, מורידה לחץ דם ומשפרת את הנשימה.

רוגע מסייע אף בהורדת רמות כולסטרול ומשפר את תפקוד המערכת החיסונית והמעיים. הריונות בסיכון הופכים להיות מעט בטוחים וקלים יתר בעזרת טיפולי מגע. בשילוב עם הטיפול הרפואי, טיפולים אלו מסייעים עם מצבים נוספים רבים, הכוללים:

חלק מהמטופלים מדווחים על שינויים רגשיים ורוחניים לאחר קבלת טיפולי מגע, כולל ביטחון עצמי מוגבר, שליטה עצמית והבנה עצמית. עדיין קיימת מחלוקת באולם הרפואה באשר ליעילות טיפולים אלו, והדיונים מתמקדים בשאלה האם כוח הריפוי של הטיפולים קשור ל”הנחת הידיים”.

מבקרי השיטה מצביעים על העובדה לפיה הריפוי המתרחש לאחר הטיפולים עשוי להיות תוצאה של האופי המרגיע של הטיפול עצמו, ולא תוצאה של העברת אנרגיה בין ידי המטפל לבין גוף המטופל.

תופעות לוואי

לאחר הטיפול, אדם עשוי לחוש צמא, סחרחורת וצורך במתן שתן. הסחרחורת נמשכת כרגע שעה לאחר הטיפול, אך הצמא עשוי להימשך מספר ימים. חלק מהרופאים סבורים שטיפולי מגע עלולים אף לגרום לחום ודלקת מוגברים יותר, כך שאין לבצע את הטיפול במצב של חום או דלקת פעילה, כגון נפיחות מדלקת פרקים.

חלק מהמטפלים ממליצים לילדים, קשישים ואנשים חולים במחלות מורכבות לקבל טיפול קצר בלבד. למרות שלא מעורבת נגיעה בפועל, יש להתייעץ עם המטפל לגבי הציפיות מהטיפול.