רפואה אלטרנטיבית לילדים

רפואה אלטרנטיבית לילדיםמגוון נרחב של גישות ברפואה האלטרנטיבית, הכוללות צמחי מרפא ותוספי תזונה, טיפולים אלטרנטיביים לעמוד השדרה ויוגה, משמשים או ניתנים לילדים. גישות אלטרנטיביות רבות מיועדות לטיפול במגוון תסמינים הקשורים להפרעות התפתחותיות של הילד, כגון עצבנות, היפראקטיביות, אוטיזם, בעיות במערכת העיכול והפרעות שינה.

מאמר זה מציע מידע להורים שחשבו על טיפולים טבעיים או כבר משתמשים בגישות רפואה משלימה לילדיהם.

דפוסי גישות הרפואה האלטרנטיבית לילדים

הגישה הרווחת ביותר של טיפולים אלטרנטיביים לילדים כוללת שימוש במוצרים טבעיים כגון צמחי מרפא, תמציות צמחיות, ויטמינים ומינרלים, וטיפולי כירופרקטיקה או אוסטיאופתיה. הטיפולים ניתנים לרוב להצטננות, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש או חזה, חרדה או מתח, בעיות שלד ובעיות שרירים אחרות, הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ונדודי שינה.

מחקר משנת 2012 מראה כי טיפולים אלטרנטיביים לילדים, כגון תה או תוספים בוטניים לבעיות אי שקט בבטן, או ויטמינים לדיאטות תזונתיות נאותות לטיפול בהפרעות משקל, משפרים את מצבם הבריאותי בהשוואה לילדים שטופלו בבעיות אלו בגישות הרפואה הקונבנציונלית.

בני נוער משתמשים במוצרים טבעיים לשיפור ביצועי ספורט, העלאת רמות אנרגיה או ירידה במשקל, ולמעלה ממחצית הילדים הסובלים ממצבים רפואיים כרוניים, משתמשים בצורה כלשהי של גישות בריאות משלימות.

רפואה אלטרנטיבית לילדים עם מחלות כרוניות

מחקר קנדי חדש מציע את השימוש ברפואה משלימה ואלטרנטיבית לילדים הסובלים ממצבי בריאות כרוניים. הטיפול מורכב מויטמינים, כגון זריקות ויטמין B12 ומינרלים, מוצרי צמחים ותרופות הומיאופתיות, פרוביוטיקה וטיפול תזונתי, אמונת ריפוי הכוללת סמיכת ידיים או ביקור במקום רוחני, דיקור סיני, עיסוי, ארומתרפיה, טכניקות הרפיה וכירופרקטיקה.

הגישה הטיפולית מבוססת על ההנחה לפיה מספר תוספי מזון, בעיקר צמחים, משנים את חילוף החומרים בגוף. החוקרים סבורים כי גישות הרפואה האלטרנטיבית הכוללות מדיטציה או תפילה, מבטיחות התמודדות יעילה עם תסמינים, במיוחד בכל הקשור לבעיות גוף ונפש בקרב ילדים.

פרוביוטיקה לשלשולים אלו מוצרים בטוחים מאוד לשימוש בטיפול בבעיות מערכת העיכול.

תה קמומיל לכאבי בטן במשך אלפי שנים, הבינו אנשים בתרבויות רבות במזרח ובאמריקה הלטינית, שטיפולים אלו עובדים, והורים נותנים לילדיהם תה קמומיל להרגעת עצבים. מומלץ להשרות כפית קמומיל מיובש או טרי במים חמים למשך חמש עד עשר דקות ולאחר מכן לתת לילד לשתות אחת למספר שעות.

שמן דגים לטיפול באקזמה אומגה 3 חומצות שומן, הנמצאות בשמן דגים, כוללות השפעה אנטי דלקתית אשר מסייעת לילדים עם אקזמה. מומלץ להתחיל עם 500 מיליגרם ולהתקדם לגרם אחד ביום.

בחירת המטפל

בעת בחירת מטפל ברפואה משלימה ואלטרנטיבית לילד, חשוב למצוא מישהו שכל המשפחה מרגישה בנח איתו, שכן רפואת ילדים היא רפואת משפחה, והטיפול בילדים כרוך גם בטיפול בהורים. לפני בחירה ברפואה אלטרנטיבית, מומלץ לשאול את המטפל על רמת לימודיו, רשיון תעסוקה וניסיון בהתמודדות עם ילדים, כמו גם הבנה בשיטות טיפול אחרות, על מנת להבטיח קבלת טיפול מתואם ומקיף לילד.