טיפולים אלטרנטיביים לכאבי מחזור

כאבי מחזורכאבי מחזור, המתבטאים במחזורים חודשיים כבדים או קלים, וכוללים תסמונת קדם וסתית (PMS), עלולים לגרום לאישה לחוש שלא בנוח ב’זמן הזה של החודש’. הכאבים מרגישים בדרך כלל ככאב עמום בבטן התחתונה לפני או במהלך הווסת, ולעיתים מקרין הכאב לאזור הירך האחורי.

חוסר הנוחות של הווסת עלולה להתבטא במספר דרכים. למעשה, תסמונת קדם וסתית כוללת מקבץ של כ-150 תסמינים. הבעיות הנפוצות ביותר כוללות אגירת נוזלים ונפיחות, רגישות בשדיים, עצבנות ודיכאון, פגמים בעור, עייפות, בחילה, צואה רכה, הזעה, סחרחורות ותשוקה לפחמימות. אך אין זה משנה מהם התסמינים, מספר תרופות צמחיות מסייעות להרגעת השפעות הווסת.

צמחי מרפא לטיפול בווסת

צמחי מרפא משתנים מסייעים לטפל באגירת נוזלים ותחושת נפיחות המלווה לעיתים קרובות את הווסת. הצמחים כוללים פטרוזיליה, שן הארי, הידראנגאה ואנג’ליקה, והם מכילים תכונות משתנות. ניתן לשתות חליטות של צמחי מרפא אלו.

רגישות בשדיים, פגמים בעור ותשוקה לפחמימות נגרמים בדרך כלל באמצעות חוסר איזון הורמונאלי. אנג’ליקה סינית, או דונק קאי, מסייעים לייצב את רמות ההורמונים. שיטת טיפול אחת היא להתחיל לצרוך תה או תמיסת דונג קואי מספר ימים לפני המועד הצפוי של המחזור החודשי, ולהפסיק את הצריכה בתחילת המחזור.

כאבי מחזור הם תסמינים נפוצים, וצמחי מרפא הם בעלי מוניטין טוב במיוחד להקלת הכאבים, והם כוללים קוהוש שחור, ולריאן, תארה, קמומיל, מוצרי פיקנוגנול, שומר ובן חרצית. יש להתחיל לשתות חליטות אלו יום או יומיים לפני תחילת ההתכווצויות, ולצרוך אותם אחת למספר שעות, בעיצומי התסמינים החריפים.

עלי פטל אדומים מסייעים אף הם למניעת כאבי מחזור. יש לצרוך אותם באופן עקבי על פני תקופת זמן ממושכת על מנת ליהנות מיעילותם. אם הווסת היא כבדה, עלים אלו מסייעים לשליטה בכמויות הדימום. גם צמח היארו מסייע בהפחתת זרימת וסת מופרזת, וניתן לשתות אותו בחליטות מספר פעמים ביום.

אם הבעיה היא הפוכה, והמחזור החודשי קל מאוד ויש להגביר את זרימת הווסת, אנג’ליקה מסייעת למצב. צמח זה מסייע אף להסדרת הווסת. יש לטפל בגורם הבסיסי למחזור חודשי כבד או קל, ולהשתמש בצמחי מרפא לאחר ייעוץ עם רופא הוליסטי.

מספר צמחי מרפא מכילים שמנים שהוכחו כמועילים ביותר בהפחתת תסמיני תסמונת קדם וסתית. ערב צהבהב ודומדמניות שחורות מכילים חומצת גמא לינולית. צריכת שלושת אלפים מיליגרם של שמן ערב נר הלילה מידי יום, במנות מחולקות, מקלה על התסמינים בקרב רוב הנשים. ניתן לצרוך אותם עשרה ימים לפני שהווסת צפויה להתחיל.

יתרונות הטיפולים האלטרנטיביים

טיפולים קונבנציונאליים הם בדרך כלל מבוססי מחקרים וניסויים, לעומת רוב הטיפולים האלטרנטיביים שלא נחקרו היטב. באשר לרפואה אלטרנטיבית לטיפול בכאבי מחזור, עדיין קיים צורך במחקרים נוספים לפני שהמומחים יוכלו להמליץ בבירור על טיפול זה או אחר. יחד עם זאת, מספר טיפולים אלטרנטיבים מסייעים עם כאבי מחזור, ובכללם:

דיקור סיני

טיפול זה כרוך בהחדרת מחטים דקות מאוד לעור, בנקודות אסטרטגיות על פני הגוף. מספר מחקרים מצאו כי טיפול זה מסייע להקלת כאבי מחזור.

גירוי עצבי חשמלי (TENS) 

מכשיר זה מתחבר לעור באמצעות מדבקות עם אלקטרודות, המספקות רמה משתנה של זרם חשמלי שנועד לגרות את העצבים. המכשיר עובד באמצעות העלאת הסף לאותות כאב וגירוי לשחרור אנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף. טיפול זה נמצא במחקרים כיעיל יותר מאשר טיפולים תרופתיים להקלה על כאבי התכווצות של מחזור חודשי.

אקופרסורה

בדומה לדיקור סיני, טיפול זה כרוך אף הוא בגירוי נקודות מסוימות בגוף. הטיפול מפעיל לחץ עדין על העור במקום המחטים. מחקרים מצאו כי הוא יעיל יותר מטיפולים תרופתיים להקלת כאבי מחזור.

עוד על כאבי מחזור באתר periodpain.co.il