ארניקה – צמח מרפא בעל יתרונות רפואיים רבים

ארניקה ארניקה הוא צמח הנמצא בשימוש למטרות רפואיות מאז שנת 1500, והוא עדיין נחשב לפופולארי גם היום. ניתן למרוח אותו על העור כקרם, משחה או שימוש כתמיסה. ארניקה משמש להרגעת כאבי שרירים, הפחתת דלקת, וריפוי פצעים. בדרך כלל הוא משמש לפציעות כגון נקעים וחבלות.

כצמח מרפא, ארניקה מיועד בדרך כלל לשימוש באופן מקומי, על העור, היות והוא עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות כשהוא נצרך בבליעה. תרופות הומיאופתיות לבליעה מכילות ארניקה, אך בצורה מדוללת שאינה נחשבת למסוכנת.

מרכיבי ארניקה

זהו צמח רב שנתי, יליד ההרים של אירופה וסיביר, הצומח לגובה של עד שני מטרים, בעל פרחים כתומים צהובים, ועלים עגולים ושעירים, בגוון ירוק בהיר. כיום מטופח הצמח לגידול בצפון אמריקה, וראשי הפרחים, במצב טרי או מיובש, משמשים למטרות ריפוי.

שמן ארניקה מכיל תכונות מיקרוביאליות ואנטי דלקתיות, ומורכב מחמישים אחוזי חומצות שומן, ובכללם חומצה לינולאית וחומצות מיריסטיק. חמישים האחוזים הנותרים כוללים תערובת שונות של שמנים אתריים, כולל יימול ודימתיל.

שימושים רפואיים

המשורר והפילוסוף הגרמני גתה, צרך ארניקה בתה כדי להקל על כאבים בחזה. עישון העלים נחשב לטיפול פופולארי גם היום, אם כי יש לבצע בו שימוש זהיר במיוחד בצורה האתרית הטהורה שלו כשמן.

ארניקה משמש לטיפול מקומי במגוון נרחב של מצבים, כולל חבלות, נקעים, כאבי שרירים, ריפוי פצעים, דלקת ורידים, כאבי מפרקים, דלקת מעקיצות חרקים, הגנה מפני זיהומים, ונפיחות משבירת עצמות.

מחקרים חדשים מוכיחים כי הוא יעיל גם בטיפול בכוויות. ספורטאים מקצועיים רבים משתמשים היום בתרופות הומיאופתיות מקומיות המכילות שמן ארניקה, כהקלת עזרה ראשונה לכאב או פציעת ספורט. גם מספר מוצרים קוסמטיים, כגון בשמים, ג’לים וקרמים, מכילים שמן ארניקה.

בשימוש הומיאופתי, ארניקה משמש אף לטיפול בכאבי שרירים, חבורות ומצבים אחרים הנגרמים כתוצאה מפציעה או פעילות יתר. המינונים ההומיאופתיים מדוללים ביותר, ונחשבים כבטוחים לשימוש פנימי, כאשר הצריכה מבוצעת על פי הוראות התווית או המטפל.

יתרונות ארניקה

שמן ארניקה מועיל לטיפול או הקלת המצבים הרפואיים הבאים:

כאבים – שמן ארניקה יעיל להקלת התכווצויות, שרירים מתוחים או כאבים שגרוניים. מחקר שנערך בשנת 2007 הוכיח כי טיפול הומיאופתי בארניקה משפיע באופן חיובי על כאבי שרירים לאחר ריצת מרתון. בנוסף, הוא מקל על נקעים, חבורות ונפיחות הנוצרים כתוצאה משברים.

עקיצות חרקים – טיפול הומיאופתי של ארניקה מסייע בטיפול בעקיצות חרקים, במיוחד כשמדובר בעקיצות המתפתחות לפציעות מורכבות.

נשירת שיער צורה מדוללת של ארניקה, המיועדת לחפיפת השיער, מגבירה את זרימת הדם לקרקפת ועוצרת נשירת שיער.

דלקת מפרקים ניוונית – ניסויים קליניים מוכיחים כי שימוש בשמן או ג’ל ארניקה מועיל בהקלת כאבים הקשורים למחלה זו.

אופן פעולת שמן ארניקה

מרבית התכונות האנטי דלקתיות ויכולות שיכוך הכאבים של שמן ארניקה יעילים להקלת הצטברויות דם ונוזלים, והוא פועל כנוגד דלקת המסייע בתהליכי ריפוי טבעיים. בנוסף, הוא מגרה את זרימת תאי הדם הלבנים, ומסייע בפיזור נוזל לכוד במפרקים, בשרירים, וברקמות חבולות.