דלקת בגיד

דלקת בגידדלקת בגיד היא דלקת שיכולה לערב גידים שונים כשלרוב מדובר על גיד הכתף, המרפק, שורש כף היד, הירך או הברך. במקרים רבים הדלקת תחלוף מאליה אפילו ללא כל טיפול, אך בדרך כלל בשל הכאב האופייני הנלווה לדלקת, יהיה צורך לעשות שימוש במשככי כאבים על מנת להקל על חומרת התסמינים שמציגים החולים.

כמו כן לרוב ההמלצה של הרופא המטפל תכלול קירור של הגיד הפגוע בעזרת קרח והימנעות מפעילות מאומצת שעשויה להחמיר את מצב הדלקת.

מה הם הגידים?

הגידים הם למעשה מעין מיתרים או רצועות שהתפקיד שלהם הוא לקשר את העצמות לשרירים. הגידים מאפשרים את הפעילות של המפרקים ובלעדיהם לא תתאפשר תנועתיות בגוף. הדלקת נגרמת כתוצאה מפעילות גופנית מסוימת שהובילה לפגיעה פיזית בגיד או כתוצאה משימוש יתר בגיד.

מה הם התסמינים של דלקת בגיד?

דלקת בגיד תבוא בדרך כלל לידי ביטוי בכאב שהולך ונהיה חמור יותר ככל שהאדם מניע את האזור הפגוע, נפיחות שתהיה מלווה במקרים מסוימים בחום מקומי בגיד, חולשה של האזור הפגוע, תחושה של חריקה או שפשוף בזמן הזזת האיבר ועוד.

חשוב לציין שבעוד שבמקרים רבים הדלקת יכולה להיות קלה וכל שיש לעשות הוא לתת לגיד את המנוחה לה הוא זקוק, הרי שבמצבי דלקת חמורים הגיד עלול לספוג נזק חריף ואפילו להיקרע. לכן בכל מצב של דלקת בגיד או כאבים בגיד ישנה חשיבות עליונה לפנות לקבלת אבחון וטיפול בהתאם.

מה היא שיטת הטיפול הקונבנציונאלית לדלקת בגיד?

ישנו מגוון רחב ביותר של טיפולים שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית לטיפול בדלקת בגיד והבחירה בטיפול המתאים נעשית על בסיס חומרת הדלקת, המשך שלה, הגיד הפגוע, הגורם שהוביל להיווצרות הדלקת ועוד. בין היתר מציעה הרפואה הקונבנציונאלית את הטיפולים הבאים לדלקת בגיד:

 • קירור המקום על ידי הצמדת תחבושת עם קרח
 • נטילת משככי כאבים
 • מתן מנוחה לגיד תוך הימנעות ממאמץ
 • טיפולי פיזיותרפיה שכוללים שימוש בלייזר, אולטרסאונד, עיסוי ותרגילי מתיחות
 • זריקות של קורטיקוסטרואידים במטרה לדכא את התהליך הדלקתי
 • הזרקת חומרים מאלחשים
 • טיפול בגלי הלם
 • ניתוחים כירורגיים שונים (מיועדים למצבים חמורים במיוחד שלא ניתן היה לטפל בהם באף אחת מהדרכים שהוזכרו לעיל)

הידרותרפיה לטיפול בדלקת בגיד

הידרותרפיה היא משפחה ענפה של שיטות טיפול שמתקיימות בבריכה טיפולית. המים בבריכה מחוממים לטמפרטורה מסוימת שמשרה על המטופל שלווה והמטפל מדריך את המטופל במגוון של תרגילים שנועדו למלא מטרות שונות. התחושה של הקלילות שמספקים המים והאווירה הרחמית של הבריכה, מסייעות להביא מזור למגוון רחב ביותר של מחלות שביניהן דלקות בגידים. הטיפולים הידרותרפיים כוללים חמישה סוגים שונים:

 • תרגילים שמיועדים לחיזוק השרירים ולשיפור הגמישות שמסייעים לשמור על בריאות מערכת השלד והיציבה
 • שחייה טיפולית
 • תרגילי מתיחות במים
 • טיפולים פסיביים כמו למשל וואטסו או ווטרדנס
 • תרגול אישי של הטכניקות שנלמדו בשיתוף עם המטפל

הידרותרפיה ותחום השחייה השיקומית מיועד לטיפול במגוון רחב של מצבים, שכוללים בין היתר בעיות של הגב התחתון, פריצת דיסק, בעיות שרירים שנובעות ממתח, שיקום לאחר החלפת מפרק, טיפול בדלקת בגיד ועוד.

הומאופתיה לטיפול בדלקת בגיד

דלקת בגיד לפי ההומאופתיה יכולה לנבוע כתוצאה ממגוון רחב ביותר של גורמים. כך למשל מטופל אחד יכול לסבול מדלקת בגיד בעקבות קושי להתמודד עם קצב החיים האינטנסיבי שבו הוא מתקיים, ואילו מטופל אחר יכול לפתח דלקת בגיד בעקבות קושי לשאת את משקל העולם על כתפיו.

לכל תסמין פיזי שהוא יש לפי השיטה ההומאופתית מקור נפשי מסוים, ולכן טכניקת הטיפול ההומאופתית לא מאמינה בפנייה לתסמין אלא לגורם השורשי של הבעיה הפיזית.

במסגרת הטיפול ההומאופתי נעשה שימוש בתכשיר טבעי שנקרא רמדי אותו המטפל רוקח למטופל באופן אישי בהתאם לתסמינים מהם הוא סובל, ובהתאם לגורם המרכזי שהתגלה במהלך האבחון כשמטרת התכשיר היא לעודד את הגוף להילחם בגורם המרכזי לבעיה.

אין משמעות הדבר שעל המטופל להזניח את הטיפול בתסמין על ידי טכניקות מתחום הרפואה המערבית אך בהחלט מטופלים רבים מדווחים על הקלה בחומרת הכאבים ועל הפחתה במידת החומרה של הדלקת לאחר שילוב של הטיפול ההומאופתי במסגרת הטיפולים השגרתית שלהם.