הידרותרפיה

הידרותרפיההידרותרפיה מתייחסת לשימוש במים כשיטת טיפול במחלה. השימוש במים לטיפול קיים כבר מאות שנים, ומגיע עד לימי היוונים והרומאים הקדמונים. הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממערכות רפואה קלאסיות רבות, ובמיוחד נפוץ בתחום הרפואה האלטרנטיבית. מאמר זה מסביר את יעילותו וחשיבותו לבריאות.

מהלך טיפול הידרותרפיה

סגולות הריפוי של הידרותרפיה מבוססות על ההשפעות המכאניות שלה. השימוש מבוצע על תגובת הגוף לגירויי מים חמים וקרים, עם יישום ממושך של חום, תוך הפעלת לחץ באמצעות המים, ותחושת המים עצמם. הלחץ המופעל על העור מגיע עמוק לתוך העצבים, וממריץ את המערכת החיסונית, המשפיעה על ייצור ההורמונים של סטרס. תוצאות הטיפול מתבטאות בשיפור זרימת הדם ותפקוד מערכת העיכול, עידוד זרימת הדם והפחתת רגישות הגוף לכאב.

באופן כללי, חום משמש להשקטת והרגעת הגוף, והאטת פעילת איברים פנימיים. קור משמש כדי לעורר ולהמריץ, ולהגביר את הפעילות הפנימית בתוך הגוף. אם אדם סובל משרירים מתוחים או מחרדה, בדרך כלל מומלץ לו להתקלח במים חמים או לשהות במי אמבטיה חמים. לאנשים שחשים עייפים או לחוצים, מומלץ להיכנס למקלחת קרה קצרה על מנת לסייע בעוררות הגוף והנפש.

כאשר הגוף שוקע במי אמבט או בבריכה, מתרחש סוג של חוסר משקל, והמים משחררים את הגוף מתופעות כובד רבות. למים יש אף השפעה הידרוסטטית והתחושה המתקבלת זהה לתחושת עיסוי, המתאפשרת כשהמים לשים בעדינות את הגוף. בעת התנועה במים, מתגרים קולטני המגע על העור, זרימת הדם מוגברת והשרירים משתחררים.

סוגי הידרותרפיה

תחת המונח הכללי ‘הידרותרפיה’ ניצבות מספר טכניקות, הכוללות אמבטיות ומקלחות, אמבטיות ניטרליות, אמבטיות ישיבה, ואמבטיות רגליים. הטיפולים מבוצעים עם חיכוך כפפה רכה, שאיפת אדים, רטיות חמות, קומפרסים קרים, או לסירוגין קומפרסים חמים וקרים, עיטוף גוף, וטיפולי מלח.

הידרותרפיה חיצונית כרוכה בטבילת הגוף במים או בהחלת מים או קרח על הגוף. הטיפל מבוסס על טמפרטורה הנקבעת על פי ההשפעות השונות של מים חמים או קרים על העור ועל רקמות בסיסיות. מים חמים משחררים את השרירים וגורמים להזעה, והם משמשים ליפול בדלקת פרקים, שיגרון, מצב של זרימת דם שאינה תקינה, ושרירים כואבים. ניתן להשתמש בהם בשילוב עם ארומתרפיה.

הידרותרפיה במים קרים משמשת על מנת לעורר זרימת דם בעור ובשרירים בסיסיים. טיפולי טמפרטורה מבוססת כוללים יישום של חום לח או קר על חלקים מסוימים בגוף. טיפול זה נקרא חבישה והוא משמש למצבים כגון קור בחזה, שפעת או דלקת פרקים. קומפרסים קרים או שקיות קרח משמשים לנקעים, כאבי ראש או ניתוחי שיניים. חבישות גוף משמשות להרגעת חולי נפש וסילוק רעלים.

בטיפולי הידרותרפיה של אמבטיות ישיבה, המטופל יושב באמבטיה שנוצרה במיוחד כך שהבטן התחתונה תהיה שקועה במים, וטמפרטורה שונה מופעלת סביב הרגליים. אמבטיות אלו מומלצות לטיפול בנפיחות בבלוטת הערמונית, כאבי מחזור חודשי, הפרעות במין והפרעות במערכת השתן.

הידרותרפיה המבוססת על תנועה, משתמשת במים בלחץ כמו בספא, על מנת לעסות את הגוף. טיפול זה ניתן בדרך כלל לכאבי שרירים או פציעות, כמו גם למצבי מתח וחרדה. הידרותרפיה פנימית כוללת השקיה וחוקנים במעי הגס.

מצבים המטופלים בהידרותרפיה

הטיפול משמש למחלות ומצבים רפואיים רבים, וביניהם:

בנוסף, הידרותרפיה משמשת בדרך כלל לרגיעה ושמירת המצב הבריאותי של אדם. היא מצוינת אף להפחתה או הקלת כאב פתאומי או ארוך טווח.

יתרונות ההידרותרפיה

יתרונות הטיפול בהידרותרפיה כוללים:

  • סילוק משמעותי של פסולת מהגוף, וסיוע לניקוי רעלים
  • התרופפות שרירים מתוחים, חיזוק הגוף וקידום הרגיעה
  • הגברת פעילות קצב חילוף החומרים ושיפור תפקוד מערכת העיכול
  • שיפור הלחות בתאים
  • שיפור העור
  • שיפור טווח התפקוד של השרירים
  • חיזוק המערכת החיסונית, כך שהיא מתפקדת באופן יעיל יותר
  • שיפור תפקוד האיברים הפנימיים באמצעות גירוי אספקת הדם אליהם.