לטפל בחריקת שיניים

טיפול בחריקת שינייםלחריקת שיניים עלולות להיות השלכות כואבות. אם אדם חורק ומהדק את שיניו, הוא יכול לרסק אותן, לשחוק את האמייל ולפתח כאבי ראש, כאבי לסת, כאבי אוזניים ורגישויות בשיניים.

קיימות סיבות פיסיות ורגשיות רבות לתופעה זו, כולל לחץ, חרדה, כעס, נדודי שינה, מחלות מסוימות ופגמים ביישור השיניים. רפואה אלטרנטיבית מטפלת בגורמים אלו ומסייעת לריפוי המצב, אבל חשוב להתייעץ עם רופא השיניים לשם אבחון נכון לפני התחלת הטיפול.

רופאי שיניים ממליצים בדרך כלל על חבישת סד לילה במהלך השינה כדי להגן מפני נזק נוסף, אך יש להבין כי חריקת שיניים היא תמיד תסמין של בעיה בריאותית אחרת, כך שטיפול סטנדרטי בבעיה עצמה, מהווה פתרון לטווח הקצר בלבד.

פעולות צמחי מרפא

צמחי מרפא עובדים באופנים שונים לטיפול במצב חריקת שיניים ומטפלים בגורמים לבעיה. אדאפטוגנים מסייעים לגוף להתנגד ללחצים, וצמחי מרפא מסוג נרווין מסייעים לרגיעה ושיפור השינה אם נוטלים אותם לפני השינה.

הצמחים פועלים באופן של שיכוך כאבי שיניים ומקלים על הכאב והרגישות בלסת ובשיניים, ומקלים על רופא השיניים את עבודתו במהלך יישור השיניים. יש להתייעץ עם נטורופת מנוסה לשם קבלת הוראות בנוגע לשימוש בצמחי מרפא, מינון המותאם אישית, והכנת התרכובות.

ערבה לבנה

זהו עץ אירופאי בעל היסטוריה ארוכה של שימוש רפואי. הרבליסטים משתמשים בקליפת העץ לטיפול בחום, שיגרון, כאבי ראש ודלקת פרקים. החומר הפעיל בצמח הוא סאליצין, אשר עובר מטבוליזם לחומצה סליצילית, חומר משכך כאבים חזק ואנטי דלקתי.

ערבה לבנה מטפלת בכאבי שרירים ומפרקים ומפחיתה את הדלקת בשיניים ובחניכיים, מה שמקל את תהליך תיקון בעיות יישור שיניים. הצמח אינו גורם לבעיות בקיבה, אך אין לשלב אותו עם משככי כאבים אחרים או תרופות אנטי דלקתיות.

קמומיל

צמח זה הוא יליד אירופה. הרבליסטים משתמשים בפרחי הצמח לטיפול בהתכווצויות שרירים בזמן מתח, חרדה, הפרעות בעיכול והפרעות קיבה. הקמומיל עשיר בנפט ופלבנואידים. יש לו תכונות אנטי דלקתיות והוא פועל כנוגד עוויתות.

הצמח מסייע עם בעיות יציבה באמצעות הקלת דלקת במפרקים ובשרירים סביב הלסת. ניתן לקחת קמומיל לפני השינה על מנת להרפות את שרירי הלסת ולמנוע חריקת שיניים במהלך הלילה.

גורמים תזונתיים

חריקת שיניים מתרחשת בדרך כלל בשל חוסרים תזונתיים ולכן ניתן לטפל בתופעה מבחינה תזונתית. אפשרות הטיפול החכמה הראשונית היא לשנות את התזונה לתזונה בריאה, ורצוי אורגנית.

צמחונים וילדים

צמחונים אינם מקבלים כמות מספקת של ויטמין B5, וקיים מספר משמעותי של צמחונים הסובלים מבעיות חריקת שיניים, הנמנעים מאכילת בשרים ודגים. באופן אירוני, בכל פעם שילדים סובלים מתופעה זו, הבעיה קשורה לרוב לסירובם לאכול ירקות, ולכן התזונה האידיאלית היא תזונה מאוזנת.

תזונה בריאה כוללת בעיקר ויטמינים מקבוצת B, ובמיוחד ויטמיני B6 ו-B12, המשפיעים באופן נפלא על מערכת העצבים. גם שומנים בריאים צריכים להיות משולבים בתזונה, כגון חמאה, גבינת עיזים ושמן פשתן.

תוספי תזונה

ניתן להשתמש במספר תוספים טבעיים על מנת להתמודד עם חריקת שיניים. ויטמין B5, סידן ומגנזיום הם חלק מהתוספים התזונתיים הנפוצים ביותר, אך אפשרויות טיפול חשובות אחרות כוללות יוגה ושימוש בחום לפני השינה להרפיית שרירי הלסת.

ויטמין B5 – ויטמין זה מהווה תומך תזונתי חשוב לתיקון המצב. הוא מזין את הגוף ומסייע לטפל במספר תסמינים נפוצים הקשורים לחריקת שיניים, ואף מפחית את הלחץ והיפראקטיביות. יש לקחת את התוסף מידי יום. המינון הנפוץ הוא בין 5-10 מיליגרם.

סידן מסייע לחיזוק עצם ואף מונע חריקת שיניים באמצעות תמיכה יעילה בהתפתחות עצבית.

מגנזיום – ניתן לקבלת תוסף זה באופן טבעי מירקות עליים ירוקים, אגוזים או שניתן לצרוך אותו כתוסף משולב המכיל מגנזיום, סידן וויטמין D.