טכניקת בואן

טכניקת בואןטכניקת בואן היא שיטת טיפול טבעית, שנוסדה על ידי רופא הוליסטי בשם תומס בואן, שהקדיש את חייו לפיתוח ושיפור השיטה. הטיפול בשיטה זו התחיל באוסטרליה לאחר מלחמת העולם השניה, בשנות השבעים הוא הפיץ את השיטה כשיטת טיפול ברחבי העולם וכ-13,000 איש בשנה טופלו באמצעות שיטה זו. מטפלים שהוכשרו לטיפול בשיטת בואן, הציגו את הטכניקה לבריטניה במהלך 1990.

אופן פעולת טכניקת בואן

שיטת טיפול זו מורכבת מסדרת גלגול ‘מהלכים’ על שרירים ורקמות חיבור באמצעות מגע קל. המגע משמש באופן שונה מאוד לצורות אחרות של טיפול ידני, כגון עיסוי, והוא מוחל באופן נקודתי על נקודות מדויקות בגוף. ‘מהלכים’ אלו ניתנים באמצעות פקודות זהירות לגוף, לשם תיקון חוסר איזון פיסי, ריפוי פציעות, קידום הקלה מכאב וחידוש האנרגיה. הגוף בדרך כלל מגיב במהירות לטיפול, מה שהופך אותו ליעיל מבחינה קלינית ומבחינת עלות. גם כאבים הנמשכים שנים ארוכות נעלמים, ולעיתים קרובות רק לאחר מפגש טיפול אחד.

מפגש טיפול בשיטת בואן נמשך בדרך כלל כשעה. המטפל אינו משתמש בשמנים, והמטופל יכול לבחור להישאר בלבוש מלא במהלך הטיפול, אם כי רבים מעדיפים לעבור את הטיפול כשהם לבושים בחולצת טריקו, מכנסיים קצרים או מכנסי בד דקים.

מטרת הטיפול היא ליצור פרופיל מקיף של הבריאות הכללית של המטופל, כמו גם לטפל בתסמין פרטני שלו, ולכן יש לקיים מפגש יעוץ ראשוני על מנת להבין את אורח חיי המטופל, הישנות דפוסים, היסטוריה רפואית, רמות לחץ והיסטוריה של פציעות.

במהלך הטיפול מתבצעות מספר דקות של הפוגות על מנת להדגיש כל סדרת ‘מהלכים’. הפוגות קצרות אלו חשובות על מנת לאפשר לגוף לספוג את ההשפעות העדינות של הטיפול. בקצב זה, הגוף מקבל זמן לבצע התאמות עדינות אשר מסייעות ליזום את תהליך הריפוי. שלא בדומה לטיפולים רבים אחרים, בשיטה זו גוף המטופל הוא שנוטל את היוזמה בריפוי, ולא המטפל. במהלך ולאחר הטיפול, המטופל חווה הרפיה עמוקה, ותחושה זו נמשכת במשך מספר ימים.

באופן אידיאלי, מפגשי הטיפול צריכים להתבצע בהפרש של שבוע אחד. יחד עם זאת, כאשר הטיפול נועד לשפר מצבים מסוימים, כגון פציעות ספורט חוזרות ונשנות, או תסמינים השייכים להריון, מצבים בהם הגוף חווה שינויים בתדירות גבוהה, ניתן לבצע את הטיפולים במרווחי זמן קצרים יותר.

בדרך כלל נדרשים שניים או שלושה טיפולים על מנת לגרום להקלה לטווח הארוך. יחד עם זאת, אנשים רבים חווים הקלה לאחר טיפול אחד בלבד, או מיד לאחר הטיפול הראשון. זוהי הקלה ממצבים רפואיים אשר גרמו להם לסבל במשך שנים.

יעילות הטיפול

אחד התחומים המרתקים ביותר השייכים לטיפול בשיטת בואן, הוא יעילותו לטיפול באסטמה, ובעיקר אסטמה בילדות. טיפול זה בילדים ובתינוקות הוא פשוט ומורכב ממספר ‘מהלכים’ עדינים על הגב והבטן של הילד. מחקרים מדווחים כי הטיפול לאסטמה בקרב ילדים מעלים את התסמינים מהר מאוד, מה שמוביל להפחתת הצורך בתרופות. הטיפול מקל על החרדה של הילד והוריו, לעיתים קרובות כבר בשבוע הראשון לטיפול.

מחקרים בוצעו גם לגבי בדיקת יעילות שיטת בואן לטיפול בכתף קפואה, פיברומיאלגיה ומיגרנה. במחקרים אלו, השיטה הציגה שיפורים סטטיסטיים משמעותיים בקרב אנשים הסובלים במיוחד ממצבים אלו.

מצבים רפואיים המטופלים בשיטת בואן

ברחבי העולם, מטפלים בשיטה זו מצאו מספר גדל והולך של מצבים רפואיים המגיבים היטב לטיפול, כולל כאב מקומי, כאב גב כרוני, כאבי כתף או מצב של כתף קפואה, צוואר תפוס, פציעות ספורט, כאבי מחזור חודשי, מיגרנה, כאבי בטן במהלך ההריון, פיברומיאלגיה, מתח, טרשת נפוצה, בעיות עיכול, סינוסיטיס, כאבי פנים, בעיות ברכיים או קרסוליים, תסמונת התעלה הקרפלית ופציעות מאמץ חוזר ונשנה.

ראו גם:
טיפול בגב תפוס