לטפל בכוויות

לטפל בכוויותכוויות נוצרות כתוצאה מפגיעה בעור בעקבות חום, אש, קרינה, אור שמש, חשמל או חומרים כימיים. קיימות שלוש דרגות חומרה:

דרגה ראשונה – כוויות קשות המאופיינות באדמומיות והמתבטאות בשכבה החיצונית ביותר של העור, הידועה כאפידרמיס.

דרגה שנייה – כוויות החודרות לרקמת העור מתחת לאפידרמיס ועלולות להתבטא בשלפוחיות שטחיות.

דרגה שלישית – נזק לשכבות העור. אם כוויות בדרגה זו מכסות חלק גדול מהגוף, הן עלולות להיות מסכנות חיים.

טיפולים טבעיים מומלצים לכוויות

מיד לאחר התרחשות הכוויה, יש לטבול את החלק הפגוע במים קרים למשך חמש עד עשר דקות עם הפוגה קלה. טיפול מיידי במשך עשרים הדקות הראשונות מהתרחשות הכוויה הוא קריטי ויעיל ביותר. לאחר קירור העור, יש להשתמש באחד או יותר מהטיפולים הטבעיים הבאים:

עלי לחך

ברפואה העממית של האינדיאנים, כמו גם בכתבים העדכניים של ההיספאנים במערב אמריקה, לחך היא תרופה פופולארית לטיפול בכוויות. אלו הם צמחים ירוקים ילידי אירופה ואסיה, הגדלים כיום כמעט בכל מקום בעולם, ומכילים שפע מים.

עלי הצמח משמשים בעיקר כתרופה. המרכיבים העיקריים בלחך הם ריריים, גליקוזידים וטאנינים. ביחד, מרכיבים אלו נחשבים לחומרים אנטי דלקתיים ואנטי מיקרוביאליים. על מנת ליהנות ממלוא התועלת של צמח זה, יש לרסק מספר עלים טריים ולמרוח את המיץ ישירות על הכוויה.

ג’ל אלוורה

הנמצא בעלים העבים של צמח האלוורה העסיסי שמקורו באפריקה. זהו טיפול מעולה לכוויות. כדי להשתמש בצמח טרי, יש לקצוץ עלה תחתון ליד הגבעול המרכזי, להפריד את הקוצים מהקצה, לחתוך את העלה לאורך, להוציא את הג’ל עם סכין, ולהחילו ישירות על הכוויה. הג’ל נספג מיד לער ומספק הקלה מרגיעה.

ניתן להשתמש בו לכוויות שמש, כוויות תרמיות וכל חומר מגרה אחר הגורם לכוויות או דלקת. ניתן לרכוש מוצרי אלוורה בבתי מרקחת ובחניות מזון בריאות.

תמיסת קלנדולה

זהו צמח נוי פופולארי המכיל רכיבים המרגיעים כוויות. ניתן למצוא מוצרים המכילים קלנדולה בחנויות מזון בריאות.

דבש

משמש כחומר מעולה לטיפול בכוויות קשות ומהווה את הבסיס של הרפואה הסינית שמשכה את תשומת לב רופאים רבים מהמערב. הוא מרגיע, מחטא ומרפא.

לטיפול בכוויות, יש להשתמש בדבש טהור אותו ניתן להשיג בעיקר אצל נטורופתים או חנויות המוכרות מוצרים הומיאופתיים. מומלץ להתייעץ עם נטורופת לפני הטיפול, היות ושימוש נכון בדבש לטיפול בכוויות רציניות, דורש מומחיות רבה.

שמן לבנדר

נחשב כחומר חיטוי יעיל ביותר המפחית את הכאב ומקדם ריפוי מהיר. בנוסף, לבנדר מפחית צלקות. כשמורחים את השמן על כוויה מיד עם התרחשותה, היא נרפאת ללא צלקות כלל. לכוויות גדולות יש למרוח שמן לבנדר על תחבושת, לחבוש את הכוויה ולהחליף את התחבושת אחת למספר שעות.

משחות המכילות ויטמיני C, A ו-E

יעילות לתהליך ריפוי כוויות. גם אבץ משמש להבראת העור לאחר הכוויה, כמו גם להאצת תהליך ההחלמה.

מיץ לימון ושמן קוקוס

מסייעים לטיפול בכוויות קלות. שמן קוקוס עשיר בוויטמין E וחומצות שומן הפועלות כחומרים אנטי פטרייתיים, נוגדי חמצון ואנטי בקטריאליים.

מיץ לימון מכיל תכונות חומציות המקלות באופן טבעי את צלקות הכוויה. ניתן להוסיף מעט מיץ לימון לשמן קוקוס, לערבב ולמרוח על הכוויה כדי להקל את תהליך הריפוי.