ערבה לבנה

קליפת עץ ערבה לבנההשימוש בקליפת עץ ערבה לבנה התחיל לפני אלפי שנים, בזמנו של היפוקרטס, כשמרפאים המליצו לחולים ללעוס את עץ הקליפה להורדת חום ודלקת. קליפת עץ הערבה הייתה בשימוש במשך מאות שנים בסין ובאירופה, וממשיכה להיות בשימוש היום לטיפול בכאבים, במיוחד כאבי הגב התחתון וניוון מפרקים, כאב ראש ומצבים דלקתיים כגון דלקת גידים.

קליפת ערבה לבנה מכילה כימיקל הזהה לחומצה סליצילית. בשילוב עם תרכובות צמחים רבי עוצמה אנטי דלקתיים, משפיעה החומצה הסליצילית על הקלת כאבים ומשפיעה באופן אנטי דלקתי. ההשפעות הרפואיות של ערבה לבנה נמשכות זמן רב יותר מתרופות קונבנציונליות לשיכוך כאבים.

משפחת הערבה כוללת מספר סוגים שונים של עצים ושיחים ילידי אירופה, אסיה וחלקים מסוימים בצפון אמריקה. חלק מהסוגים הידועים יותר הם ערבה לבנה אירופאית, וערבה בוכייה. קליפת עץ הערבה מכילה שילוב של קליפת עץ ערבה לבנה וסגולה.

שימושים רפואיים

קליפת עץ הערבה משמשת להקלת כאב והפחתת דלקת. מדענים סבורים כי החומצה הסליצילית הנמצאת בקליפת העץ, אחראית להשפעות אלו. מחקרים מראים כי מספר רכיבים של קליפת העץ, הכוללים גם כימיקלים צמחיים אחרים הנקראים פוליפנולים ופלבנואידים, מכילים נוגדי חמצון, ומשפיעים באופן של הפחתת חום, חיטוי ומאפיינים המחזקים את המערכת החיסונית.

מחקרים מוכיחים כי קליפת עץ ערבה שימושית למצבים הבאים:

דלקת מפרקים ניוונית

מספר מחקרים מוכיחים כי ערבה לבנה יעילה יותר בהפחתת כאב הנובע מדלקת מפרקים ניוונית, בהשוואה לפלצבו. במחקר קטן של אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בצוואר או בגב התחתון, המשתתפים שקיבלו קליפת עץ ערבה חוו שיפור משמעותי בתסמינים בהשוואה לקבוצת המשתתפים שקיבלו פלצבו.

מחקר זהה שנערך בקרב 78 מטופלים שאושפזו עם דלקת מפרקים ניוונית במפרק הברך או הירך, מצא כי המטופלים שקיבלו קליפת עץ ערבה חווה הקלה משמעותית בכאב, בהשוואה לקבוצת המטופלים שקיבלה פלצבו.

כאבי ראש

קליפת עץ ערבה הוכחה ביעילותה להקלת כאבי ראש. קיימות עדויות מדעיות המוכיחות כי הצמח אינו גורם לתופעות לוואי במערכת העיכול, בהשוואה למשככי כאבים אחרים כגון אדוויל ותרופות אחרות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות.

כאב גב תחתון

קליפת עץ ערבה יעילה לכאבי גב. במחקר מבוקר היטב שכלל כמעט מאתיים אנשים שסבלו מכאבי גב תחתון, וקיבלו תוסף זה, חוו שיפור משמעותי בכאב, בהשוואה לקבוצת המשתתפים שקיבלה פלצבו. המשתתפים שקיבלו מינונים גבוהים יותר של קליפת עץ ערבה, חוו הקלה משמעותית יותר בכאב, בהשוואה לקבוצת המשתתפים שקיבלו מינון נמוך.

מקרים נוספים

מטפל מקצועי בצמחי מרפא ימליץ על קליפת עץ ערבה למצבים נוספים כגון כאבי מחזור חודשי; חום גבוה; שפעת; ודלקת גידים.

ערבה לבנה יעילה אף לטיפולי עור ויופי. ניתן להרתיח את הקליפה, לקרר, ולמרוח את הנוזל על פצעים, חתכים וכוויות, עד לריפויים. באופן דומה ניתן להשתמש בנוזל זה לטיפול בחניכיים מודלקות.

לא לשימוש בהריון ובהנקה

סליצילטים אינם מומלצים במהלך ההיריון, כך שנשים הרות ומיניקות מנועות מלהשתמש בקליפת עץ ערבה.