פחם פעיל ויעילותו לבעיות בריאותיות

פחם פעיל ויעילותו לבעיות בריאותיותעל הפחם הפעיל דובר לא מעט ובמיוחד בהקשרים בריאותיים. הוא ידוע בסגולות הבריאות הרבות שלו ובעיקר ככזה הסופח אליו רעלים.

מסיבה זו בדיוק משמש הפחם הפעיל כמענה טיפולי במקרים של אקנה, נפיחות בבטן וגזים וגם במקרים של עקיצות חרקים.

יתרונות הפחם הפעיל

לפחם הפעיל נקבוביות רבות, דרכן הוא סופח חומרים מסוגים שונים. מדובר בפחמן מעובד, המשמש כמענה טיפולי טבעי לצורך הוצאת כימיקלים ורעלים מזיקים מהגוף. המוני הנקבוביות שבפחם הפעיל סופחות אליהן את הרעלים והכימיקלים ובכך מונעות מהגוף עצמו לספוג אותם. אחד השימושים הנפוצים ביותר של הפחם הפעיל ובמיוחד לאור תכונותיו הייחודיות הוא במקרים של לקיחת מנת יתר, אז הוא משמש כטיפול חירום בחדרי המיון.

זהו איננו הפחם, שמקורו בעץ, שאתו מדליקים את הברביקיו. הוא מגיע בקפסולות מיוחדות והוא עשוי מחומרים טבעיים, כמו קליפות של אגוזים וקליפות קוקוס. ניתן להשיגו כיום בבתי המרקחת וגם בחנויות הטבע השונות ולהיעזר בו בעת הצורך.

הפחם סופג רעלים מזיקים ולכן מתאים כטיפול במקרים של עקיצות חרקים מסוגים שונים או במקרים של צריבות כתוצאה ממגע עם צמחים רגילים, כמו אלון רעיל או קיסוס רעיל. כדי לנצל את תכונותיו במקרים של עקיצות, יש לערבב את קפסולת הפחם הפעיל עם 1/5 כף שמן קוקוס ולטפוח אתו בעדינות רבה על האזור הפגוע במשך כחצי שעה.

הפחם הפעיל יכול לשמש כמענה טיפולי גם במקרים של אקנה או עור שומני מאד. הוא סופח אליו את הרעלים שבעור ואת השומן ובכך שומר על שכבת עור נקייה יותר. אפשר להכין עם קפסולת הפחם הפעיל מסיכה לפנים, הכוללת גם 2 כפיות של אלוורה. את המסכה יש למרוח ישירות על הפנים ולהמתין עד שתתייבש. בזמן זה סופח אליו הפחם הפעיל את הרעלים ואת הלכלוך הרב שהצטברו על גבי העור והסרת המסכה מסירה גם את אותו הלכלוך שספח אליו הפחם.

פחם פעיל במקרים של כולסטרול גבוה ולצורך הלבנת שיניים

מחקרים שבוצעו לאחרונה, מצאו כי הפחם הפעיל יכול לעזור גם במקרים של רמות גבוהות של כולסטרול בגוף. נמצא כי הפחם הפעיל מוריד את רמות הכולסטרול הרע ובמקביל מעלה את רמות הכולסטרול הטוב בגוף. באחד המחקרים שבדק את הקשר שבין השניים, צרכו הנבדקים במשך 4 שבועות כמות של 8 מיליגרם פחם פעיל.

לאחר תקופה זו נמצא כי רמות הכולסטרול הרע ירדו בממוצע בשיעור של 41 אחוזים ורמות הכולסטרול הטוב עלו בשיעור של 8 אחוזים. יחד עם זאת, ולמרות תכוניותיו החיוביות, חשוב לזכור שנטילתו עשויה גם לשבש את פעילותן של תרופות מסוימות וגם של תוספי מזון. ולכן, במידה ורוצים לנטול אותו, יש להקפיד לעשות זאת כשעתיים לפחות לאחר נטילת תרופת מרשם או תוסף מזון.

מעבר לכך, משמש הפחם הפעיל גם להסרת כתמים כתוצאה מיין, מקפה, תה או מאוכל. הוא משפר גם את רמות החומציות שבפה ובכך מונע ריח רע וחורים. אפשר להשתמש בו, ולמרות צבעו השחור, כמלבין שיניים על ידי הרטבת מברשת השיניים במים וטבילתה באבקת פחם שחור.

יש לצחצח את השיניים עם האבקה לפחות 3 פעמים בשבוע כדי ליהנות מהתוצאות הרצויות. מחקר נוסף מצא כי הפחם הפעיל יכול גם לעזור במקרים של נפיחות וגזים בבטן על ידי נטילת כמות של 500 גרם פחם פעיל יחד עם כוס מים כשעה לפחות לפני כל ארוחה.

מה היה לנו עד עכשיו?
המרכז לרפואה אלטרנטיבית