מה היתרונות של צמח הרוטה?

רוטהרוטה הוא צמח ריחני, בעל טעם מריר ופיקנטי. זהו צמח רב שנתי ממשפחת הפייגמיים גדל בדרום אירופה באקלים חמים ויבש מעט. בעבר הוא נועד לטיפול בבעיות מערכת העצבים, כגון אפילפסיה וכאבי ראש, ובעיקר לבעיות עיניים. השמן המופק מהעלים משמש כחומר מריחה על דליות, טחורים, טיפות אוזניים, והקלת כאבי מפרקים ושרירים.

מקור השם נולד מהמילה היוונית ‘reue’ שפירושה שחרור, והיא מרמזת על יכולותיו לשחרר אדם ממחלות. כיום הוא מיועד בעולם ההומיאופתיה במיוחד לרכיבי תרופות בעלות עוצמת פעילות בינונית, ומטפלים משתמשים בו לטיפול כאמנוגוג ובעיות כלי דם. צמח זה גדל לגובה שישים סנטימטרים, יש לו פרחים בגוון צהבהב ירוק, ועלים בגוון ירוק כחול. החומר הפעיל רוטין המצא במרכיביו פועל באופן אנטי דלקתי על כלי הדם.

מחלות ומצבים רפואיים המטופלים ברוטה

צמח זה משמש כחומר מחמם וממריץ בגוף, מטפל בשימוש חיצוני לדלקות אוזניים, דליות, טחורים, ורידי רגליים כואבים ונפוחים, דלקת ורידים, כאבי שרירים ומפרקים, כאבי חזה, הרעלות קיבה, בעיות ריאות, תולעים במעיים, דלקת מפרקים, שיפור הראייה, וכאבי גב. בנוסף, הוא מסדיר מחזור חודשי ומקל את תסמיני הכאב, ונוגד עוויתות ודלקות.

השימוש העיקרי של רוטה הוא ניצול תכונות הכיווץ וההרגעה שלו, היעילים במצבי שיעול. הוא משמש במיוחד לאיזון הורמונאלי בקרב נשים הסובלות מהפרעות במחזור החודשי, אך יש להישמר מפני שימוש בשמן רוטה בתקופת ההריון, שכן הוא עלול לגרום להפלות.

ניתן להשתמש בו לטיפול בבעיות במערכת העיכול, והרגעת שרירים מכווצים בשל התכונה האנטי ספזמוטית שלו, המרגיעה התכווצויות. הוא מפחית לחץ דם, מגביר את זרימת הדם אל שטח העור, ומרגיע כאבי ראש הנובעים ממצבי חרדה ומתח.

ברפואה הסינית הקלאסית רוטה משמש כחומר הנועד להמרצת הצ’י, או אנרגיית החיים, במצבים בהם נמצא כי המטופל סובל מתקיעות צ’י כגון בעיות קיבה המתבטאות בהפרעות עיכול, הקאות ובחילות; מצבי קור ברחם הגורמים לכאבי מחזור, אי סדירות מחזור חודשי או העדר המחזור; בעיות ריאות המתבטאות בקוצר נשימה; בעיות מעיים המתבטאות בעוויתות וכאבי בטן; ומצבים פנימיים המובילים להתכווצויות, רעידות, ופרכוסים.

אופן פעולת רוטה

מחקר שנערך בבולגריה בשנת 2005 מראה כי תמציות שונות המופקות מהצמח, כגון תמצית אתרית, מתנולית, מימית מתנולית, ואתיל אצטטית, פועלות כחומרים ציטוטוקסים ואנטי מיקרוביאלים.

מחקר שנערך במקסיקו בשנת 2006 הוכיח כי תמצית רוטה מהווה השפעה מרגיעה, נוגדת חרדה, ומשפרת בעיות שינה. התמצית האתנולית של החלקים העליונים בצמח פועלים על דיכוי המתרחש במערכת העצבים המרכזית המוביל לבעיות אלו.

מחקר מעבדה שנערך בהודו בשנת 2006 הוכיח כי תמצית הצמח פועלת כפעילות ציטוטוקסית המשפיעה על מספר תאים סרטניים, במינונים גבוהים, התמצית פועלת כחומר מחמצן המאפשר פגיעה בגידולים ותאים סרטניים, אך הוא עלול לגרום להקאות ובחילות. במינונים נמוכים, התמצית פועלת כחומר נוגד חמצון ונוגד דלקת.