שיטות בטוחות לדיקור סיני

שיטות בטוחות לדיקור סינידיקור סיני מהווה חלק מרכזי מאד בתמונת הטיפולים האלטרנטיביים כיום. לא מעט אנשים יציינו שהוא זה שעשה עבורם את ההבדל ושאפשר להם להתמודד עם מחלות ומצבים רפואיים מורכבים – לצד ההשפעה החיובית של דיקור מוצלח על הנפש.

יש אנשים שאינם מתייחסים ברצינות הרצויה לעובדה שגם דיקור סיני כולל בתוכו סיכונים מסוימים. הוא מצריך בחירה נכונה באיש מקצוע וגם שימת דגש על מספר כללי בטיחות. המדריך הבא יראה לכם איך ניתן לעבור את הדיקור בצורה יעילה ובטוחה במיוחד.

הכל מתחיל מהמחט

בעבר היה חשש לא קטן מחוסר היגיינה של המחטים המשמשים לדיקור, בעיקר עקב העובדה שנעשה שימוש במחטים רב פעמיות. כיום התמונה שונה, כאשר קשה למצוא מטפל שלא ישתמש במחטים חד פעמיות, שמן הסתם לא מעלים דאגות על סטריליזציה או העברת מחלות.

בכל זאת, כאשר פונים למדקר חשוב לראות באילו מחטים הוא משתמש ולוודא שהוא מוציא אותם מהאריזה בנוכחותכם. עלול להיות תרחיש אימים בו המטפל מחליט “לחסוך” ולהשתמש במחט רב פעמית שלא חוטאה כראוי.

גם כאשר המחט הוא חד פעמי, יש אוכלוסיות שלא בטוח שמומלץ להחדיר אל הגוף שלהן מחטים. ההמלצות כיום מדברות על הימנעות מדיקור סיני אצל אנשים הנחשבים לחלשים באופן חריג מבחינה פיזית, למשל אנשים מבוגרים. על אותו עיקרון מומלץ מאד להימנע מדיקור של אנשים שעברו לאחרונה הרעלה או סבלו מזיהום חמור שהשפיע על מערכות שונות בגוף שלהם.

מקום הדיקור

יש מספר אוכלוסיות שאמנם אפשר לבצע עליהן דיקור, אבל תוך נקיטת אמצעי זהירות ביחס למקום הדיקור. במקרה של נשים בהריון החשש הוא מדקירה שתביא לפגיעה בעובר (אותו חשש שקיים גם בדיקור מי שפיר ושגורם לנשים רבות להימנע ממנו עקב החשש הברור). ההנחיות הדי ברורות הן שאסור לדקור נשים במהלך חודשי ההריון בבטן או באזורים הסמוכים לו.

יש מדקרים שאמנם מבצעים את עבודתם בהריונות צעירים, אבל מנגד רובם יימנעו מכך לחלטין. במקרה של ילדים קטנים, שאלת הכדאיות של הדיקור מוטלת בספק. כך או כך חשוב מאד להימנע מדיקור באזורי הגולגולת.

יש מספר אזורים שיוצרים סיכון בדרגה לא קטנה גם עבור אנשים בריאים לחלוטין. יש מספר נקודות המוגדרות כאסורות למטרה זו, למשל איברים פנימיים או כלי דם – לא קשה להבין מדוע דיקור שלהם עלול להביא אפילו לסכנת חיים. אם דוקרים את אזור הריאות, למשל, אסור שהדיקור ייעשה לעומק.

מה עושים כשיש פגיעה?

בבחירת מדקר סיני חייבים לעמוד על טיבו, למשל מבחינת ההכשרה, המקצועיות ושנות הניסיון. טעויות אנוש הן בהחלט בגדר אפשרות אצל המדקרים המקצועיים פחות: החל מבחירה לא נכונה של נקודה או אי התאמה למטופל, דרך ידע שאינו מספק לגבי אנטומיית הגוף ועד לביצוע לא מדויק של הפעולה מבחינה טכנית.

במקרים האלה חשוב שבעל המקצוע ישים לב לתלונות של הנבדק, אפילו לפני שהתסמינים הפיזיים מופיעים. אם החולה מתלונן על סימפטומים דוגמת סחרחורת, קוצר נשימה או בחילה, בעל המקצוע צריך להיערך בהקדם.

גם כאשר המטופל פועל לכאורה על פי הספר ונוקט באמצעי הזהירות הנדרשים, תאונות עלולות להתרחש. כאשר עולות תלונות ועל אחת כמה וכמה כשמופיעים סימנים מחשידים, על המטפל להפסיק באופן מיידי את הטיפול ולהוציא מגוף המטופל את המחטים.

בהרבה מקרים הפעולה הנכונה היא השכבה של המטופל והרמה של הגפיים שלו. כאשר מתגלות בעיות בנשימה, צריך לטפל בהן בדרכים הקונבנציונליות הידועות. כמובן שחשוב לשים לב למחטים שעוקמו, התכופפו או נשברו, ולנקוט בפעולות מתאימות.