מליסה כצמח מרפא

מליסה כצמח מרפאמליסה הוא צמח ממשפחת המנטה, הנחשב כצמח מרגיע. הוא היה בשימוש כבר בימי הביניים להפחתת מתח וחרדה, קידום שינה, שיפור התיאבון והקלת כאב וחוסר נוחות כתוצאה מבעיות עיכול, כולל גזים, נפיחות וכאבי בטן.

עוד לפני ימי הביניים, השתמשו במליסה בתוך יין על מנת לרומם את מצב הרוח, לסייע בריפוי פצעים, ולטפל בעקיצות חרקים רגילים וארסיים. כיום משמשת המליסה בדרך כלל בשילוב עם צמחי מרפא מרגיעים אחרים, כגון ולריאן, קמומיל וכשות כדי לקדם רגיעה. הצמח משמש אף בקרמים לטיפול בפצעים קרים כגון הרפס פה.

מוצא המליסה הוא באירופה, והוא גדל בכל רחבי העולם. בנוסף לגני עשב או משיכת דבורים, הוא גדל אף בגידולי רפואה, קוסמטיקה וייצור רהיטים פולניים. זהו צמח גבוה, ובעונות האביב והקיץ הוא מניב מצבורי פרחים קטנים צהובים בהירים.

העלים מקומטים מאוד, בגוונים הנעים מירוק כהה לירוק צהבהב, בהתאם לתנאי הקרקע והאקלים. כשמשפשפים את העלים בין האצבעות, הן מקבלות ריח חמצמץ ומתוק, כמו לימונים. העלים זהים בצורתם לעלי נענע, ומגיעים מאותה משפחת צמחים.

מרכיבי הצמח

תוספי מליסה מיוצרים מעלי הצמח. שמנים אתריים מיוצרים מעלי מליסה המכילים כימיקלים צמחיים הנקראים טרפנים, להם יש תפקיד בהשפעה המרגיעה ואנטי דלקתית של הצמח.

המליסה מכילה חומרים הנקראים טאנינים, האחראים להשפעות האנטי דלקתיות הרבות של הצמח. המליסה מכילה אף חומרים מרגיעי התכווצויות שרירים, רקמות פגועות והיא הורגת חיידקים.

שימושים רפואיים במליסה

הצמח משמש לטיפול במגוון בעיות ומצבים רפואיים, הכוללים:

נדודי שינה וחרדות

מספר מחקרים מוכיחים כי שילוב מליסה עם צמחי מרפא אחרים כגון ולריאן, כשות וקמומיל, מסייע בהפחתת חרדה וקידום שינה. לדוגמא, במחקר אחד שעקב אחר אנשים עם בעיות שינה, נמצא כי 81% מהמשתתפים שנטלו שילוב צמחי ולריאן ומליסה, דיווחו על שינה טובה בהרבה, בהשוואה לקבוצת המשתתפים שנטלו פלצבו. ממצאים זהים עלו אף ממספר מחקרים שעסקו בחרדה, בשילוב צמחי מרפא אלו להפחתת התסמינים.

במחקר אחר מבוקר פלצבו, 18 מתנדבים בריאים קיבלו שתי מנות בודדות נפרדות של תמצית מליסה, במינונים של שלוש מאות ושש מאות מיליגרם, או פלצבו, למשך שבוע. מינון השש מאות מיליגרם של מליסה הגביר את מצב הרוח, הרוגע והערנות באופן משמעותי.

הרפס

חלק מהמחקרים מצביעים על העובדה לפיה משחות מקומיות המכילות מליסה מרפאות פצעים קרים הנגרמים כתוצאה מנגיף ההרפס סימפלקס (HSV). במחקר שעקב אחר 116 אנשים עם הרפס, קבוצת המשתתפים שקיבלו קרם מליסה, חוו שיפור משמעותי באדמומיות ובנפיחות לאחר יומיים בלבד.

הרופאים דיווחו כי משחת המליסה הייתה יעילה ביותר. מחקר גדול נוסף שנערך בשלושה בתי חולים גרמניים ומרפאת עור, הוכיח כי כאשר המליסה משמשת לטיפול בזיהום העיקרי של ההרפס, היא מפחיתה את זמן ההחלמה. גם מחקרים בבעלי חיים תמכו בערך המליסה המקומית לנגעי הרפס, ומחקרים ראשוניים מוכיחים כי מליסה במינונים מרוכזים, מציגה פעילות גבוהה נגד הידבקות בהרפס.

בעיות רפואיות נוספות

מספר ראיות מצביעות על כך שהמליסה, בשילוב עם צמחי מרפא אחרים, מסייעת בטיפול בבעיות עיכול. ראיות מדעיות אחרות מגלות כי שמן המליסה מכיל רמה גבוהה של פעילות אנטי בקטריאלית.

במחקר אחד, המליסה הראתה פעילות נאותה מפני חיידקי ליסטריה וסטפילוקוקוס, ומספר מחקרים מצאו כי היא מסייעת לשיפור התפקוד הקוגניטיבי והפחתת התסיסה בקרב אנשים עם מחלת אלצהיימר.