שוש (ליקוריץ) – צמח מרפא

שוש - צמח מרפאצמח השוש שימש למטרות קולינריות ורפואיות במשך אלפי שנים. הוא מכונה גם ‘שורש מתוק’, ומכיל תרכובת המתוקה כחמישים פעמים יותר מסוכר. הרפואה המזרחית והמערבית משתמשת בשורש זה לטיפול במגוון מחלות, החל מהצטננות ועד לטיפול במחלות כבד. הוא פועל באופן מרגיע ומכייח. היום הוא משמש למספר מצבים רפואיים.

ניתן להשתמש בצמח זה לטיפול בכיב פפטי, פצעים מוגלתיים ורפלוקס (Gerd). הוא מטפל גם בשיעול, אסטמה ובעיות נשימה אחרות. לטיפול מקומי הוא מקל על אקזמה ועל מצבי עור אחרים.

שוש צומח בחלקים מסוימים של אירופה ואסיה. זהו צמח רב שנתי הגודל לגובה שלושה עד שבעה מטרים. יש לו מערכת שורשים מסועפת נרחבת, דמוי פיסות עץ ישר מקומט, סיבי, ארוך וגלילי, והוא גדל בצורה אופקית מתחת לאדמה. השורשים חומים מבחוץ וצהובים בחלקם הפנימי. תוספי שוש עשויים מהשורשים ומגבעולי הצמח.

שימושים רפואיים

שורש שוש משמש לטיפול במגוון נרחב של מצבים רפואיים:

ירידה במשקל – אחד המחקרים הוכיח כי שוש מפחית את שומן הגוף. 15 אנשים בעלי משקל תקין, שצרכו 3.5 גרם שוש מידי יום במשך חודשיים, הפחיתו את מסת השומן בגופם וחוו דיכי ההורמון אלדוסטרון, האחראי על פיתוח התיאבון. מחקר אחר מצא שחומצה המכילה שוש מקטינה את עובי השומן על הירכיים. מחקר שלישי גילה כי אנשים שנטלו תשע מאות מיליגרם שוש שמן פלבנואידים, מידי יום במשך חודשיים, חוו ירידה בשומן הגוף, במשקל, ובמדד מסת הגוף, כמו גם הפחיתו את רמות הכולסטרול הרע.

כיב פפטי שוש מטפל בכיבי קיבה, כולל צרבת, כאבי בטן ודלקת מתמשכת של רירית הקיבה. מספר מחקרים הוכיחו כי הוא מכיל סותרי חומצה המטפלים בכיבים, ומספר תרופות מרשם מכילות את תמצית השורש להקלת והעלמת כיבי קיבה.

פצעים – מחקר קטן אחד הוכיח כי אנשים הסובלים מפצעים מוגלתיים, שגרגרו ארבע פעמים ביום שורש שוש מומס במים חמים, חווה הקלה בכאב.

אקזמה – באחד המחקרים, ג’ל שוש שנמרח על העור, סייע להקלת תסמיני גרודים, נפיחות ואדמומיות.

הפרעות עיכול – מספר מחקרים ראשונים מוכיחים כי נוסחת צמחים המכילה שוש, מקלה תסמיני הפרעות בעיכול או רפלוקס. נוסחה זו מכילה גם מנטה וקמומיל, שני צמחים המשמשים בדרך כלל לטיפול בבעיות עיכול.

זיהומים בדרכי הנשימה – שוש הוא צמח המשמש באופן מסורתי לטיפול בהתקררות, ברונכיטיס, זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים או וירוסים, שיעול ואסטמה.

הפרעות מערכתיות – הצמח משמש גם לטיפול בזאבת מערכתית, דלקת מפרקים ניוונית, הפרעות בכבד, מלריה, שחפת, הרעלת מזון ותסמונת עייפות כרונית (CFSU).

בלוטת יותרת הכליה – בשילוב עם ג’ינסנג, שוש משפר את תפקוד בלוטת יותרת הכליה, במיוחד בקרב אנשים שנטלו תרופות סטרואידיות לטווח הארוך.

בעיות פוריות – שוש מטפל גם בבעיות פוריות בקרב נשים עם הפרעה הורמונאלית הנקראת תסמונת שחלות פובליציסטיות.

סרטן הערמונית – בשילוב עם צמחי מרפא אחרים, הצמח משמש לטיפול בסרטן הערמונית.

טיפולי שיער – ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים המכילים שוש להפחתת שמנוניות בשיער.


[addw2p name="menut"] [addw2p name="menud"] [addw2p name="infection"] [addw2p name="pain"] [addw2p name="skin"] [addw2p name=" inflammation"] [addw2p name=" mentaldisorder "] [addw2p name=" pregnancy "] [addw2p name=" thedigestivesystem "] [addw2p name=" urinarysystem "] [addw2p name=" neurological"] [addw2p name=" Respiration"] [addw2p name=" cancer "] [addw2p name=" Dietary-supplement"] [addw2p name="Herbalism"] [addw2p name="sex-treart"]